SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Vandringspriser inom föreningen

Varje år delas två typer av vandringspriser ut för våra Torningars prestationer på tävlingsbanorna
- Vandringspriser som delas ut vid årsmötet för resultat på officiella tävlingar

 
Tore Ekelins Vandringspris 
Bästa ponnyekipage som erhållit poäng på lägst regional tävling i godkänd gren inom Ridsportförbundet.
Klubbmästerskap och serietävlingar medräknas i det fall där flera ryttare hamnar på samma segerpoäng.
Poängantalet dubblas för poäng tagna i fälttävlan.
 
Sven Anderssons Vandringspris
Priset från 20-årsjubiléet utdelas till det ekipage som erhållit flest individuella placeringar på Lokala/1* tävlingar i klasserna: Hoppning LD-LA, 0.90-1.20m, Dressyr LC-LA, Fälttävlan debutant. 
Poängantalet dubblas för poäng tagna i fälttävlan. Från och med år 2005 kan priset inte utdelas till samma ryttare två gånger.
 
Lunds Kommuns Vandringspris
Lunds Kommuns pris till bästa lektionsponny för poäng tagna på lägst regional nivå. Skänkt till klubbens 25-årsjubileum.
Klubbmästerskap och serietävlingar medräknas i det fall där flera ryttare hamnar på samma segerpoäng.
Poängantalet dubblas för poäng tagna i fälttävlan.
 
Stävies Tennfat
Går till bästa storhäst-ekipage i valfri gren. 
Skänkt på klubbens 25-års jubileum.
 
SPF:s Vandringspris
Svenska Ponny Föreningen:s pokal till bästa dressyrekipage på lägst regional nivå.
Klubbmästerskap och serietävlingar medräknas i det fall där flera ryttare hamnar på samma segerpoäng.
Skänkt på klubbens 25-årsjubileum.
 
Lund Civila RFs jubileumspris anno 1976
Delas ut till ponny som används i klubbens ridskola och erhållit flest poäng i fälttävlan.
 
Familjen Kjellströms Vandringspris
Delas ut till det ekipage som samlat flest poäng i fälttävlan.
 
Joja Lewenhaupts pris
Utdelas för god Horsemanship.
Styrelsen utser pristagare. Joja (Carl Johan) Lewenhaupt var initiativtagare till bildandet av Svenska Ponnyförbundet 1953.  Joja dog 2001, 85 år gammal, och är begravd på Gråmanstorps kyrkogård, Klippan, i släktens familjegrav.
 
 Tore Ekelins Vandringspris

ÅR

RYTTARE

HÄST

KAT

2021

 

 

 

2020
2019

2018

Stella Hoff
Mai Stensson

Emelie Westall Lundqvist

Champ of Dance P
Hamiltons I did it my way
Gryets Power

D
D

D

2017 Annie Gustavsson Ängsgårdens Loola C
2016 Blanca Bosson Elphins Darwin C
2015 Blanca Bosson Findus B
2014 Blanca Bosson Findus B
2013 Blanca Bosson Findus B
2012 Annie Nilsson Electron C
2011 Mathilda Henrikson Galant III RNF 168 D
2010 Mathilda Henrikson Beckham B
2009 Mathilda Henrikson Beckham B
2008 Catarina Sörensen Windsor D
2007 Amanda Henrikson Cotton Eye Joe B
2006 Joanna Andersson-Eriksson Kildavin Bailey C
2005 Karolina Lind Dahlåkras Ballerina C
2004 Sandra Thonäng Urke D
2003 Maria Helmersson Norton D
2002 Maria Helmersson Ängvaktarns Ops C
2001 Maria Helmersson Ängvaktarns Ops C
2000 Maria Helmersson Ängvaktarns Ops C
1999 Theres Lindstrand Impaula B
1998 Theres Lindstrand Impaula B
1997 Åsa Berglund Apollo D
1996 Elisabeth Jacobsson Hagens Max D
1995 Elisabeth Jacobsson Hagens Max D
1994 Sofia Kjellström Leading Lincoln C
1993 Hilde Andersen Allegro D
1992 Titti Larsén Öxenholm Moskito C
1991 Lotta Axelsson Demon D
1990 Lotta Axelsson Demon D
1989 Lotta Axelsson Demon D
1988 Lotta Axelsson Demon D
1987 Marie Stenkil Carmencita II D
1986 Isak Andersen Chagall B
1985 Susanna Boman Cowboy C
1984 Gunilla Nyman Paddy D
1983 Gunilla Nyman Paddy D
1982 Charlotta Idh Little Joe C
1981 Pernilla Siberg Casita Flower  
1980 Pernilla Siberg Casita Flower  
1979 Charlotta Idh Tanny Boy B
1978 Marie-Louise Danielsson Dingdong D
1977 Marie-Louise Danielsson Dingdong D
1976 Marie-Louise Danielsson Dingdong D
1975 Marie-Louise Danielsson Dingdong D
1974 Anna-Karin Andersson Lady Flower  
1973 Anna-Karin Andersson Lady Flower  
1972 Susan Atlas Floyd  
1971 Eva Bäckström Rose of Abbeyleix  
1970 Eva Bäckström Rose of Abbeyleix  

 Sven Anderssons Vandringspris

 

ÅR

RYTTARE

HÄST

KAT

2021

 

 

 

2020
2019
2018
2017

-
Ann Smids
Julia Fossum Schultz
Annie Gustavsson


-

Tequila Rose
Baloo
Ängsgårdens Loola

 

H
B
C

2016 Liv Hansson
Moore Sahara Hotnight
D
2015 Stella Hoff Nemo  B
2014 Elise Ramsay Veljanovska Dancing Queen  
2013 Ebba Häggström Zet D
2012 Blanca Bosson Findus B
2011 Frida Lindbladh Lothar 39 D
2010 Frida Hammarlund Tinker Bells Rose C
2009 Carl Bosson Elphins Darwin C
2008 Karin Persson Donetta D
2007 Catarina Sörensen Windsor D
2006 Amanda Henrikson Cotton Eye Joe B
2005 Amanda Werin Merano  
2004 Sofia Rönnberg Pretty Matilda h
2003 Mimmi Svalenius Absolut Curant D
2002 Magdalena Agnvall My B
2001 Stina Andersson-Eriksson Nimmer B
2000 Alexandra Lind Hercules C
1999 Juliette Ramel Ollies Solo Flight D
1998 Theres Lindstrand Honey Boy C
1997 Theres Lindstrand Impaula B
1996 Anna Nilsson Carmenzita D
1995 Marianne Ainalem Ludwig C
1994 Pernilla Jönsson Sweet Lollipop C
1993 Elisabeth Jacobsson Hagens Max D
1992 Sofia Kjellström Leading Lincoln C
1991 Kristina Andersson Mika C
1990 Cecilia Sjöberg Turban D
1989 Sofia Kjellström Apell B
1988 Paula Kjellström Apell B
1987 Paula Kjellström Apell B
1986 Paula Kjellström Apell B

 Lunds kommuns Vandringspris

ÅR

RYTTARE

HÄST

KAT

2021

 

 

 

2020
2019
2018

-
-
-

-
-
-



 

2017 Stella Hoff Pegasus B
2016 Rebecka Hult Bruce II D
2015 Stella Hoff Nemo B
2014 Blanca Bosson Elphins Darwin C
2013 Blanca Bosson Elphins Darwin C
2012 Frida Lindbladh Lothar D
2011 Carl Bosson Elphins Darwin C
2010 Carl Bosson Elphins Darwin C
2009 Carl Bosson Elphins Darwin C
2008 Karin Persson Donetta D
2007 Amanda Henrikson Cotton Eye Joe B
2006 Amanda Henrikson Cotton Eye Joe B
2005    
2004 Joanna Andersson-Eriksson Kildavin Bailey C
2003 Karolina Lind Dahlåkras Ballerina C
2002 Sofi Almqvist Caroline Beauty C
2001 Sofi Almqvist Caroline Beauty C
2000 Josefine Hellström Night Lady D
1999 Andrea Kjellström Utah D
1998 Caroline Nilsson Fame & Fortune D
1997 Marianne Ainalem Ludwig C
1996 Marianne Ainalem Ludwig C
1995 Andrea Kjellström Apell B
1994 Sofia Kjellström Leading Lincoln C
1993 Sofia Kjellström Leading Lincoln C
1992 Sissa Holje Xanphilip B
 
Stävies Tennfat

ÅR

RYTTARE

HÄST

 
2021

 

 

 
2020
2019
2018

Ann Smids
Carl Bosson
Maria Trönell

Tequila Rose
Fanelia
Fiona




2017 Anna Sundström Luxus CML  
2016 Josefin Hellström Fredman  
2015 Carl Bosson Fanelia  
2014 Carl Bosson Fanelia  
2013 Sebastian Palm Chadwick  
2012 Carl Bosson Donnergraf  
2011 Rebecca Holbeck Vlorie  
2010 Andrea Kjellström Bechet  
2009 Malin Dahlqvist Labolina  
2008 Malin Dahlqvist Labolina  
2007 Malin Dahlqvist Labolina  
2006 Bengt Bengtsson Polo  
2005 Paula Pierreville Bechet  
2004 Maria Helmersson Nobless  
2003 Maria Helmersson Napolitana  
2002 Maria Helmersson Napolitana  
2001 Maria Helmersson Napolitana  
2000 Paula Kjellström Bechet  
1999 Johan Hwasser Bally Marco  
1998 Paula Kjellström Bechet  
1997 Gunilla Thorneman Amatör  
1996 Gunilla Thorneman Amatör  
1995 Andrea Kjellström Apell  
1994 Andrea Kjellström Apell  
1993 Sofia Kjellström Leading Lincoln  
1992 Titti Larsén Öxenholm Moskito  
 
Tidigare vandringspris inom hoppning -  2017 som sista år

ÅR

RYTTARE

HÄST

KAT

2017 - -  
2016 Matilda Kjellström E H
2015  –    
2014  –    
2013  –    
2012 Frida Lindbladh Lothar D
2011 Andrea Kjellström Bechet H
2010  –    
2009  –    
2008  –    
2007  –    
2006  –    
2005 Sandra Thonäng Urke D
2004 Sandra Thonäng Urke D
2003 Fanny Hertzberg Carma Dale D
2002 ej utdelat    
2001 Sofie Nilsson Cayanne C
2000 Sofie Nilsson Cayanne C
1999 Sofie Nilsson Cayanne C
1998 Andrea Kjellström Utah D
1997  –    
1996 Andrea Kjellström Leading Lincoln C
1995 Sung Belfrage Frisco D
1994 Sofia Kjellström Leading Lincoln C
1993 Ylva Segner Turbin C
1992 Titti Larsén Öxenholm Moskito C
1991 Hilde Andersen Chagall B
1990 Susanne Kristensson Dymanit C
 
SPF:s Vandringspris

ÅR

RYTTARE

HÄST

KAT

2021

 

 

 

2020
2019

2018

Stella Hoff
Mai Stensson

Emelie Westall Lundqvist

Champ of Dance P
Hamiltons I did it my way
Gryets Power

D
D

D

2017 Anna Sundström Luxus CML H
2016 Josefin Hellström Fredman H
2015 Carl Bosson Fanelia H
2014 Blanca Bosson Findus B
2013 Blanca Bosson Findus B
2012 Annie Nilsson Electron C
2011 Mathilda Henrikson Galant III RNF 167 D
2010 Mathilda Henrikson Beckham B
2009 Mathilda Henrikson Beckham B
2008 Malin Dahlkvist Labolina H
2007 Amanda Henrikson Cotton Eye Joe B
2006 Amanda Henrikson Cotton Eye Joe B
2005 Maria Helmersson Nobless H
2004 Maria Helmersson Nobless H
2003 Maria Helmersson Norton D
2002 Maria Helmersson Ängvaktarns Ops C
2001 Maria Helmersson Ängvaktarns Ops C
2000 Maria Helmersson Ängvaktarns Ops C
1999 Theres Lindstrand Impaula B
1998 Theres Lindstrand Impaula B
1997 Åsa Berglund Apollo D
1996 Elisabeth Jacobsson Hagens Max D
1995 Elisabeth Jacobsson Hagens Max D
1994 Malin Hanquist Hollandia Caranza D
1993 Linda Nilsson Carmenzita D
1992 Titti Larsén Öxenholm Moskito C
 
Lunds Civila RFs Jubileumspris

ÅR RYTTARE HÄST KAT
2007-2021    
2006 Catarina Sörensen Windsor D
2005    
2004 Joanna Andersson-Eriksson Kildavin Bailey C
2003 Annika Bergman Tomacs Pajas C
2002    
2001 Sofi Almqvist Caroline Beauty C
2000    
1999 Andrea Kjellström Utah D
1998 Caroline Nilsson Fame & Fortune D
1997 Caroline Nilsson Fame & Fortune D
1996 Marianne Ainalem Ludwig C
1995 Andrea Kjellström Apell B
1994 Andrea Kjellström Apell B
1993 Sofia Kjellström Leading Lincoln C
1992 Anna Seling Chevalier C
1991 Paula Kjellström Leading Lincoln C
1990 Paula Kjellström Leading Lincoln C
1989 Sofia Kjellström Apell B
1988 Paula Kjellström Apell B
1987 Paula Kjellström Apell B
1986 Paula Kjellström Apell B
1985 Helena Kreutz Menuette D
1984 Annelie Olsson Passepartout  
1983 Helena Ruuth De Thott  
1982 Charlotta Idh Little Joe C
1981 Annelie Olsson    
1980 Charlotta Siberg    
1979 Charlotta Idh    
1978 Agneta Svartvik    
1977 Rosita Johansson    
1976  –    
 
Familjen Kjellströms Vandringspris

ÅR RYTTARE HÄST KAT
2018-2021 -    
2017 Annie Gustavsson
Ängsgårdens Loola
C
2016 Frida Lindbladh
Killcorban Diamond
H
2015 Frida Lindbladh Lothar 39 D
2014 Frida Lindbladh Lothar 39 D
2013 Frida Lindbladh Lothar 39 D
2012    
2011    
2010    
2009    
2008 Catarina Sörensen Windsor D
2007 Catarina Sörensen Windsor D
2006 Bengt Bengtsson Polo H
2005 Paula Pierreville Bechet H
2004 Bengt Bengtsson Polo H
2003 Paula Kjellström Bechet H
2002 Bente Reichelt Billan H
2001 Paula Kjellström Bechet H
2000 Paula Kjellström Bechet H
1999 Andrea Kjellström Utah D
1998 Paula Kjellström Bechet H
1997 Caroline Nilsson Fame & Fortune D
1996 Pernilla Jönsson Sweet Lollipop C
1995 Pernilla Jönsson Sweet Lollipop C
1994 Pernilla Jönsson Sweet Lollipop C
1993 Hilde Andersen Allegro D
1992 My Andersen Mimmi Mi A
1991 Hilde Andersen Chagall B
1990 Isak Andersen Allegro D

 
Joja Lewenhaupts Pris - Horsemanship

ÅR MOTTAGARE
2021  
2020
2019
2018

Victor Ståhl
Liv Hansson
2017 Moa Dahlberg
2016
2015 Annika Johansson
2014
2013
2012
2011
2010 Jessica Ahlgren
2009
2008 Karin Hägerklint
2007 Ellen Ljunggren
2006 Annika Bergman
 
 
Serietävlingarnas Vandringspriser HOPPNING
 Joja Lewenhaupts Vandringspris
Hoppning ponny, LB LB LA

ÅRRYTTAREHÄSTKAT
2020
2019
2018

Rebecka Hult
-

Bruce


D

2017
2016
2015
2014
2013Frida LindbladhLothar 39D
2012
2011
2010Susanna FältFighting AlfaD
2009Susanna FältFighting AlfaD
2008
2007
2006Amanda HenriksonCotton Eye JoeB
2005Amanda HenriksonCotton Eye JoeB
2004Sandra ThonängUrkeD
2003Joanna Andersson-ErikssonKildavin BaileyC
2002
2001Sofie NilssonCayanneC
2000Sofie NilssonCayanneC
1999Sofie NilssonCayanneC
1998Caroline NilssonFame & FortuneD
1997Andrea KjellströmLeading LincolnC
1996Petra BergkvistSmirnovD
1995Sung BelfrageFriscoC
1994Sofia KjellströmLeading LincolnC
1993Sissa HoljeXanphilipB
1992Kristina AnderssonMikaC
1991Isak AndersenAllegroD
1990Paula KjellströmLeading LincolnC
1989Isak Andersen
1988Caroline B Le Bongoat
1987Ebba Göransson
1986Ebba Göransson
1985Anna Göransson
1984Torbjörn Stenkula
1983Kristina Rosén
1982Kristina Rosén
1981Torbjörn Stenkula
1980Kristina Karlsson
1979Charlotta Siberg
1978Göran Knutsson
1977Pernilla Siberg
1976Pernilla Siberg
1975Kristina Karlsson
1974Susan Atlas
1973
1972Karin Lennartsson

 Fam Tore Ekelins Vandringspris
Hoppning ponny, LC LC LB

ÅRRYTTAREHÄSTKAT
2020
2019
2018

Hanna Dykes
Rebecka Hult

Stackarps Marwin
Bruce II

D
D
2017
2016
2015?
2014Ellen ElfmanMaisonD
2013Caroline JohanssonCayenneC
2012Frida HammarlundBellmanD
2011
2010Frida HammarlundTinker Bell´s RoseC
2009Samuel HilscherÅbackens Fifty-FiftyC
2008Mathilda HenriksonBeckhamB
2007Elin NyholmAnimo MB
2006Sofi AlmqvistCaroline BeautyC
2005Ida  HåkanssonFylla
2004Sofi AlmqvistCaroline BeautyC
2003Jennie KarlssonKilbarry PrecioseD
2002
2001Stina Andersson-ErikssonSupreme IIIC
2000Anna AfzeliusVinjetteC
1999Johanna MalmborgSunny BoyD
1998
1997Sofi AlmqvistPoker FaceB
1996Josefine HellströmApellB
1995Marianne AinalemLudwigC
1994Pernilla JönssonSweet LollipopC
1993My AndersenMimmi MiA
1992Helena JönssonSweet LollipopC
1991Hilde AndersenMimmi MiA
1990Lucas JohanssonPom PomA
1989Lucas JohanssonEsmeraldaB
1988Jeanette PerssonKamik AdventureD
1987Kristina ErikssonWänga SilasD
1986Helen WidmarkShamrockD
1985Cecilia OdrellHelena
1984Susanna BomanCowboyC
1983Anna HelmBlixten
1982Elisabeth RosénLady Simona
1981Charlotta IdhLittle JoeC
1980Charlotta IdhNajad
1979Kristina KarlssonAmbra
1978Helene WilhelmssonMagnifique
1977Marie-Louise LöfkvistMagnifique
1976Carina NilssonMisty
1975Marie-Louise DanielssonPinocchio
1974Marie LennartssonKavall

 


 Ingrid Wilhelmssons Vandringspris
Hoppning ponny, LD LD LC

ÅRRYTTAREHÄST                                        KAT
2020
2019
2018

Hanna Dykes
Hanna Hovart Dykes

Stackarps Marwin
Rovalds Zanchieff

D
D
2017
2016Stella HoffPegasusB
2015Rebecka HultKardemummaC
2014Liv HanssonDino BambinoC
2013Elin LarssonCornettoC
2012Lisa PaulssonSaragento (Bello)D
2011
2010Tova HielscherCadilackB
2009Anna-Maria CamberBlaze
2008Jessica PapCharles JanssonC
2007Anna BarnekowDixieC
2006Louise TrattnerDahlåkras BallerinaC
2005Ebba HellstenFilippa
2004Mimmi SvaleniusAbsolut CurantD
2003Julia Björverud-HanssonAlcatrazC
2002Magdalena AgnvallMyB
2001Stina Andersson-ErikssonNimmerB
2000Anna AfzeliusVinjetteC
1999Josefine HellströmNight LadyD
1998Lina MattssonMyfair TwosocksD
1997Sofie NilssonBeautyB
1996Caroline NilssonSpringerB
1995Andrea KjellströmLeading LincolnC
1994Ylva HåkanssonJoppeC
1993Elisabeth JacobssonHagens MaxD
1992Helena JönssonSweet LollipopC
1991Malin Berggren
1990Cecilia Branzen
1989Paula KjellströmLeading LincolnC
 Fam Stenkulas Vandringspris
Hoppning häst, 90 90 100cm

ÅRRYTTAREHÄST
2020
2019
2018

Andrea Kjellström
Moa Dahlberg

Shebang TP
Quick Cash
2017
2016
2015Ulla-Karin PerssonLilla Liv
2014Hedda FregneCortesse
2013
2012Andrea KjellströmAgent
2011
2010
2009Maria TrönellSky Master
2008Frida HanssonLalie
2007Elin NyholmBechet
2006
2005Andrea PerssonSimon Moor
2004Andrea KjellströmBechet
2003Kristina AsmundssonRoyal Boldt
2002Andrea KjellströmBechet
2001Ola ÅkerlundBeach Man
2000Andrea KjellströmBechet
1999Sofia KjellströmBechet
1998Malin FexAmatör
1997Paula KjellströmBechet
1996Linda LeonardEvita
1995Kristina AsmundssonRoyal Boldt
1994Paula KjellströmWarité
1993Christina JohnssonZeb
1992Lena GunnarssonLakky Luke
1991Malin EkCarricant
1990Eva BranteÓ Kerrick
1989Torbjörn StenkulaPinut
1988Eva PaulinÓ Kerrick
1987Annica WahlmanMolly Malou

Serietävlingarnas vandringspriser DRESSYR

 Fam Kreutz Vandringspris
Dressyr ponny, LC:2 LB:1 LB:2/LA:2

ÅRRYTTAREHÄSTKAT
2020
2019
2018

Nellie Hoff
Elise Ramsay Veljanovska

Fredriksdals Tulpan
Dragon Doll

C
D
2017Julie KopylovEklyckans BernhardD
2016
2015Ebba HäggströmKentucky Love
2014Ebba HäggströmZetD
2013Tova HielscherÅbackens Fifty-FiftyC
2012Frida HammarlundBellmanC
2011
2010Victoria FredrikssonÅstratorps MalorinaD
2009Victoria FredrikssonÅstratorps MalorinaD
2008Oliver PalmEliteD
2007
2006Mathilda HenriksonCotton Eye JoeB
2005Amanda HenriksonCotton Eye JoeB
2004Karolina LindOllies SentinellD
2003Mimmi SvaleniusAbsolut Curant
2002Alexandra LindOllies SentinellD
2001Stina Andersson-ErikssonSupreme IIIC
2000Hermine RamelImpaulaB
1999Sofi AlmqvistCaroline BeautyC
1998Andrea KjellströmUtahD
1997Josefine HellströmApellB
1996Petra BergqvistSmirnovD
1995Olof AxelssonMoon ShadowD
1994Johanna HåkanssonBubblesD
1993Hanna JohanssonMarsD
1992Helena JönssonSweet LollipopC
1991Christina JensenSmedhults JonnaC
1990Ida HelmIfnyD
1989Eva SjögrenBaltzar IID
1988Kristine SchedinLuffsen
1987Lotta AxelssonDemonD
1986Sofia HåkanssonApacheD
1985Magda WinqvistRusteemD
1984Emma HelmKallevro
 Rabbe Wredes Vandringspris
Dressyr ponny, LA:0 LA:1 LA:4

ÅRRYTTAREHÄSTKAT
2020
2019
2018

Emelie Westall Lundqvist
Emelie Westall Lundqvist

Gryets Elliot Hawk
Gryets Power

C
D
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009Mathilda HenriksonGalant II RNF 168D
2008Mathilda HenriksonBeckhamB
2007Catarina SörensenWindsorD
2006Rebecca HolbeckSturevallens LisaC
2005Joanna Andersson-ErikssonUlvbols Caroline BeautyC
2004Alexandra LindOllie´s Sentinel
2003Alexandra LindOllie´s Sentinel
2002Sandra ThonängLudwigC
2001Hermine RamelImpaulaB
2000Josefine HellströmNight LadyD
1999Antonia RamelSolidD
1998Petra BergqvistSmirnovD
1997Karin SöderströmSandraD
1996Åsa BerglundApolloD
1995Hanna JohanssonMarsD
1994Malin HanquistHollandia CaranzaD
1993Linda NilssonCarmenzitaD
1992Titti LarsénÖxenholm MoskitoC
1991Kristina AndreassonMikaC
1990Cecilia MagnussonSandraD
1989Lotta AxelssonDemonD
1988Lotta AxelssonDemonD
1987Susanna BomanBallerinoD
1986Ebba GöranssonCarmenD
1985Susanna BomanCowboyC
1984Pia RehnströmVicolina
1983Gunilla NymanPaddyD
1982Gunilla NymanPaddyD
1981Pia CederqvistGoldie Girl
1980Pia CederqvistGoldie Girl
1979Rosita JohanssonRepris
1978Marie-Louise DanielssonDingdongD

 Fam Stenkulas Vandringspris
Dressyr ponny, LC:1 LC:2 LB:1

ÅRRYTTAREHÄSTKAT
2020
2019
2018

Stella Billquist
Nellie Hoff

Grey Night
Fredrikdals Tulpan

C
C
2017Liv HanssonMoore Sahara HotnightD
2016
2015Rebecka HultKardemummaC
2014Vera HäggströmZetD
2013Ebba HäggströmZetD
2012Fanny AnderssonBizetteD
2011inställd tävling
2010Fanny AnderssonChateua CharmörC
2009Carl BossonElphins DarwinC
2008Rebecca HolbeckFabulousD
2007Mathilda HenriksonBeckhamB
2006Amanda Henrikson
2005Louise Trattner
2004
2003Stina Qvarnström
2002Katja ThonängPringleD
2001Laura WätteFilippaD
2000Stina Andersson-ErikssonNimmerB
1999Alexandra LindHerculesC
1998Theres JannertTuckmil SilverD
1997Andrea KjellströmUtahD
1996Louise HanssonNandiD
1995Ulrika OlssonFelixD
1994Petra BergqvistSmirnovD
1993Ylva LindströmJoppeC
1992Linda NilssonCarmenzitaD
1991Hilde Andersen
1990Ida Bergqvist
1989Nasim NaraghiLittle Arrow BayD
1988Helena JönssonSweet LollipopC
1987Ida HelmAnne
1986Christina ErikssonWänga Silas
1985Maria SelingKing MasterD
1984Marie StenkilEgo
1983Emma Helm
1982Åse-Lotte Jeppsson
1981Anna Carlsson
1980Gunilla Nyman
1979Annelie Olsson
1978Kristina Karlsson
 Fam Olofssons Vandringspris
Dressyr häst, LC:1 LC:2 LB:2

ÅRRYTTAREHÄST
2020
2019
2018

Zara Hielscher
Jessica Ahlgren

Chiquitita
Illusion W
2017Tova HielscherChiquitita
2016
2015Linnea JonssonShebang TP
2014Emelie VidbergExcelsius W
2013Josefine HellströmFredman
2012Ann Runnsjö-SchmidTequila
2011
2010Josefin LöfstedtKonijnenpad Cimberley
2009
2008Carolina ÅbergLalie
2007Caroline SkybornAttino
2006
2005Lotta AxelssonVictor
2004Lotta AxelssonDonteuse
2003Carolina ÅbergAttino
2002Maria LestanderHot Shot
2001Stina QvarnströmPicant
2000Elisabeth SaabyeBillie Silk
1999Cajsa Mac DougalMendelson
1998Anna NilssonNon Pareil
1997Camilla AnderssonUrbolt
1996Paula KjellströmBechet
1995Johanna HåkanssonDex
1994Johanna HåkanssonDex
1993Sofia HåkanssonDex
1992Annelie OlssonClinique
1991Åsa KippelChopin af Ostervang
1990Petra CarlssonPetunia
1989Marie StenkilLady Whip
1988Anna HelmArabesque
1987Annelie OlssonAj-Aj

 
Platinasponsor
Guldsponsorer